Ստանդարտացման ոլորտը, հանդիսանալով որակի ենթակառուցվածքի համակարգի բաղկացուցիչ մաս, էական ազդեցություն ունի Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության զարգացման վրա: Ներկա փուլում, հաշվի առնելով ստանդարտացման ոլորտի նոր զարգացումները, օրենքով կարգավորվող գործընթացները, կիրարկման արդյունքում արձանագրված իրավական բացերը, անհրաժեշտություն է առաջացել վերանայել մի շարք հոդվածներ՝ ապահովելով ներկա փուլում արձանագրված ոլորտային թերությունների կամ խնդիրների կարգավորում: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ սեպտեմբերի 7-ի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով ««Ստանդարտացման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվող նախագծում վերանայվել են ստանդարտացման նպատակները եւ սկզբունքները, ստանդարտացման ազգային մարմնի, կառավարման խորհրդի գործառույթները սահմանող հոդվածները: Նախագծով լրացվել է նոր՝ «Տեխնիկական պայմաններ» հոդվածը: Մասնավորապես, նախատեսվել է, որ տեխնիկական պայմանների մշակումը, հաստատումը, դրանցում փոփոխությունների կատարումը, չեղյալ հայտարարումը վերապահված է իրավաբանական անձին կամ անհատ ձեռնարկատիրոջը, քանի որ «տեխնիկական պայմաններ»-ն այն փաստաթուղթն է, որի միջոցով արտադրողը սպառողին ներկայացնում է տեղեկատվություն արտադրվող ապրանքի նշանակության, կիրառման, սպառողական բնութագրերի, օգտագործման անվտանգության, փաթեթավորման, մակնշման, փոխադրման ու պահպանման պայմանների, ընդունման, վերահսկման, վերլուծության կանոնների մասին:
Ըստ Վահան Քերոբյանի՝ սահմանվել է Ստանդարտացման ազգային մարմնում տեխնիկական պայմանների եւ դրանց փոփոխությունների փաստաթղթային փորձաքննության եւ հաշվառման պարտադիր պահանջ:
ԱՊՀ երկրներում արտադրանքի եւ ծառայությունների որակի բարձրացումը խթանելու, դրանց որակի կառավարման արդյունավետ մեթոդների ներդրմանն աջակցելու, ինչպես նաեւ միջազգային շուկայում արտադրանքի եւ մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանն ուղղված ազգային նախաձեռնություններին սատարելու, արտահանման հնարավորությունները բարձրացնելու նպատակով նախագծով նախատեսվում է սահմանել նաեւ արտադրանքի եւ ծառայությունների որակի ապահովման բնագավառում ամենամյա մրցանակներ սահմանելու եւ շնորհելու մասին կարգ, եւ այն ներկայացնել ՀՀ կառավարության հաստատմանը:
«Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում գործադրի առաջարկած լրացումներով ամրագրվել է Կառավարության կողմից նորմատիվ որոշումներ ընդունելու լիազորությունը՝ սահմանելով նաեւ իրավական որոշակիության սկզբունքը, լիազորող նորմը ձեւակերպվել է հստակ՝ հստակեցնելով ակտն ընդունող մարմնի իրավասության շրջանակը: Նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Խաչատուր Խաչիկյանը: Հարցը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

Сфера стандартизации, являясь составной частью системы инфраструктуры качества, оказывает существенное влияние на развитие экономики РА. На современном этапе, принимая во внимание новые разработки в области стандартизации, регламентированные законом процессы, правовые пробелы, зафиксированные в результате правоприменения, необходимо пересмотреть ряд статей, обеспечивающих регулирование отраслевых недостатков или проблем, отмеченные на данном этапе. 7 сентября об этом на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заявил министр экономики В.Керобян, представляя в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О стандартизации".
В предлагаемом проекте рассмотрены цели и принципы стандартизации, статьи, определяющие функции национального органа по стандартизации и управлению. В проект добавлена ​​новая статья "Технические условия" (ТУ). В частности, планируется, что разработка, утверждение, изменение и отмена ТУ закреплены за юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем, поскольку ТУ – документ, посредством которого изготовитель предоставляет потребителю информацию о назначении и применении выпускаемой продукции, о потребительских свойствах, безопасности применения, упаковке, маркировке, условиях транспортирования и хранения, приемке, контроле, правилах анализа.
По Керобяну, в Национальном органе по стандартизации установлено обязательное требование документальной экспертизы и учета ТУ и их изменений.
В целях содействия повышению качества продукции и услуг в странах СНГ, поддержки внедрения эффективных методов управления их качеством, а также содействия национальным инициативам, направленным на повышение качества продукции и услуг, предоставляемых на международном рынке, для увеличения экспортных возможностей проект также планирует установить ежегодные премии в сфере обеспечения качества продукции и услуг и порядок их награждения, представив его на утверждение правительства РА.
Предложенными дополнениями в закон “О безопасном использовании атомной энергии в мирных целях” установлены полномочия правительства по принятию нормативных решений, принцип правовой определенности, четко сформулирована уполномочивающая норма, уточняющая объем полномочий органа, принимающего акт. И.о.председателя Комитета по регулированию ядерной безопасности РА Х.Хачикян представил проект к обсуждению. Вопрос удостоился положительного заключения комиссии.